Filters
Ara
Kapat

Alexia Bahar Karabenli Yılmaz

  Alexia Bahar Karabenli Yılmaz 12 Nisan 1987’de Kanada’da doğdu. Üç yaşında resim çizmeye başladı. Ressam olan annesi, arkeolog ve işletmeci olan babası ile beraber “Yasemin Sanat Galerisi”nde’ sanat içinde büyüdü.

   Küçük yaşta sanata olan yeteneği ailesi tarafından fark edildi ve desteklendi. Daha 7-8 yaşlarındayken galerilerinde çalışmalarının bir kısmı sergilendi. Ayni zamanda müzik, fotoğraf, grafik tasarım vb. sanat dallarıyla da ilgilenen Bahar, çocukluğundan bu yana hep ressam olmak istedi.

   Lisedeyken okulunu temsilen girdiği yarışmalarda dereceler aldı. Kanada’da, Sheridan College’de sanat eğitimi gördü.  

Bölümünün en başarılı öğrencisi olan Alexia bu donemde okulun büyük bir kutlaması için poster ve amblem tasarımı yaptı. Büyük beğeni kazanan bu amblem etkinlik tişörtleri başta olmak üzere bir çok yerde kullanıldı. Aynı sene Human Roots and Celebration isimli bir etkinlikte sanatçı, eserlerini sergiledi. Okulunun düzenlediği bir karma sergide de yer aldı. Ayrıca Kanada’da kaldığı sure zarfında tanınmış iki ve üç boyutlu tasarım workshoplarına da katıldı.

   Anaokulundan beri arkadaşı olan Nil Soygur’un “Sen anaokulundayken boyaları yerdin, ressam olacağın oradan belliydi zaten!” dediği gibi resme ve sanata gönül verdi. Mart 2008’de annesiyle beraber Türkiye’de ilk kez Marmaris Netsel Marina Sergi salonunda 3 hafta suren “Gözümser-Gözler Yalan Söylemez” adlı kişisel resim sergisini açtı. 2009 yılında açtığı “Mona Titti Art Galerisi” ile birlikte “Mona Titti Art” markasını oluşturdu. Ailesiyle beraber ürettiği tasarım ürünler yerli ve yabancı turistler ve yerel halk tarafından büyük ilgi gördü.

   Çalışmalarını ressam esi ve annesi ile beraber Netsel Marina’daki sanat galerisinde sürdürüyor.